Tenis Sporunun Bir Benzeri Olan Badminton

Badminton ya da tüytop, tenis sporu grubu içerisinde yer almakta olan ve tenis sporunun bir benzeri olan spordur. Badminton, raket ve bir tür tüylü bir top ile oynanmakta olan tenise oldukça benzeyen bir spor dalıdır. Badminton sporu kaz tüyünden yapılmış olan bir adet top ve bu topa vurulabilmesi için bir raket ile oynanır. Mantık açısından ve oynama yönü açısından tenis ile oldukça benzer bir özellik taşıyan badminton sporunda topa raket ile vurularak bir sahadan, karşı sahaya topun gönderimi yapılmalıdır. Temel bir prensibi bulunan badminton sporunda topu rakip sahaya geçirerek puan kazanımını sağlamaktır.

Türkiye’de Badminton

Türkiye’de badminton sporu oldukça yaygın olan bir spordur. Türkiye içerisinde 31 Mayıs 1991 tarihinde Türkiye Badminton Federasyonu kurulmuştur. Federasyon kurulumundan sonra ise 3 Kasım 1991 tarihinde 104.üye sıfat ile tam olarak federasyon özerkliğine kavuşmuş olan bir federasyondur. Türkiye Badminton Federasyonu’nun ilk kurucusu ve ilk başkanı ise İrfan Yıldırım olmuştur. 2022 yılında ise başkanlık görevini Murat Özmekik ismi üstlenmiştir. Tenis sporunun bir benzeri ve neredeyse aynısı olan bu spor kendi içersinde birçok lige sahip olmuştur.

Badminton Sporu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Badminton ya da tüytop sporu, tenis sporu ile çok benzeyen aralarında sadece kural ve top farklılığı olan bir spordur. Badminton, tenis oyunları grubuna dahil olmuş olan bir spordur. Badminton kortu adı verilen sahalarda maçları ve antrenmanları yapılan badminton sporunda tehlike ve oyuncular arasında yaralanma oranı oldukça düşüktür. Toplar set bir malzemeden değil hafif ve kaz tüyü malzemelerinden oluşturularak üretimi sağlanan toplardır. Bu yüzden maç ya da antrenman esnasında herhangi bir risk ve tehlike arz eden bir durum ortada bulunmamaktadır. Bu sporun kurallarını koyan ilk isim ise J.L. Baldwin ismi olmuştur. 1870’li yıllarda ilk olarak oynanmaya başlayan bu spor J.L. Baldwin’in koymuş olduğu bir takım badminton kurallarına göre oynanmıştır. Badminton sporunu ise ilk olarak Hindistan’a İngiltere’den dönen subaylar oynamaya başlamıştır. Zamanla ülke genelinde ve daha sonra da dünya genelinde yayılım göstermeye başlayıp Uluslararası Badminton Federasyonu kurulmuştur.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Bir cevap yazın