Tenis Oyuncusunun Lisans Çıkarmasındaki Önemi Nedir

Tenis sporunda profesyonel olmuş olan oyuncuların lisans sahibi olmaları ya da lisans belgesi çıkartmaları oldukça önemli olan bir durumdur. Tenis sporunda lisans belgesinin olması, sahip olunması demek her türlü federasyonda, maçta ve turnuvada yer alınabileceğinin anlamına gelir. Teniste lisans sahibi oyuncu olunabilmesi için ferdi veya kulüp bazında olunması gerekir. Kulüp bazında lisans sahibi olunması için kulübe istenen evrak ve belgeler teslim edilmelidir. Ferdi olarak yapılan başvurular ise daha farklıdır. İstenen evrak veya belgeler elektronik ortamdan girilip, başvuru yapılır. Lisans çıkarmanın en önemli faydası ise her türlü maçta yer alınabileceğidir. Tenis sporcularının lisans çıkarmaları için belirli bir lisans ücreti ya da lisans harcı yatırmaları gerekir. Bu harç ise 100 ile 140 TL arasında değişkenlik gösterir. 7 yaşını doldurmuş olan her çocuk ya da birey tenis lisansına sahip olabilir.

Grand Slam Tenis Turnuvaları

Grand Slam tenis turnuvaları 4 büyük tenis turnuvasını içinde barındıran bir turnuvadır. Bu turnuvaların tarihleri, zamanları birbirinden farklı olarak düzenlenir. Grand Slam tenis turnuvaları, bir tenis turnuvasının ismi iken aynı zamanda belirli oyuncuya verilmiş olan isimdir. 4 büyük turnuvada birinciliğini ilan etmiş olan tenis oyuncusu “Grand Slam oyuncu” olarak nitelendirilir. 4 büyük turnuva ve olimpiyat maçlarında da şampiyonluğu ilan etmiş olan oyunculara ise “Golden Grand Slam” unvanı ile nitelendirme yapılır. Wimbledon isimli tenis turnuvaları da Grand Slam turnuvalar içinde yer alır.

Tenis Spor Dalı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Tenis, tüm dünyada ve tüm ülkelerde oynanmakta olan bir spor dalıdır. 13. Veya 14.yüzyıllardan beri oynandığı ve 2021 yılına kadar gelip, gelişimi sürdürmeye devam ettiği belirli kaynaklarda yer almaktadır. Tenis spor dalı maçları, turnuvaları ve olimpiyatları olan ve her yıl belirli zamanlarda düzenlenmekte olan bir spor dalıdır. Tenis maçlarında bir takımda en az 1 ve en fazla 2 adet oyuncu bulundurulması gerekir. Buna bağlantılı olarak tenis maçlarında da 2 veya 4 oyuncu olabilir. Bu sayıların haricinde oyuncu bulundurulması tenis kurallarına aykırı bir durum olacaktır.

Bir cevap yazın