Doğru Nefes Almanın Faydaları

burakkulakszjpg_8355_1

Doğru Nefes Almanın Faydaları

Meditasyon uygulayıcıları binlerce yıldır kişinin nefesiyle arkadaş olmanın zihni ve bedeni sağlıklı tuttuğunu bilir. Daha huzurlu bir hayat yaşamak için doğru nefes almak büyük önem taşır. Stres azaltmadan, kişinin duygularını keşfetmeye kadar, çağdaş sorunları karşılamak için farklı nefes programları geliştirilir. Dikkati nefesinize odaklayarak, birkaç basit nefes alma tekniği öğrenerek birçok fayda elde edebilirsiniz.

  • Vücudunuzdaki stres seviyelerini azaltır
  • Kalp atış hızınızı düşürür
  • Kan basıncınızı düşürür
  • Diyabetik semptomları iyileştirir
  • Depresyonu azaltır
  • Kronik ağrıyı daha iyi yönetir
  • Vücudunuzun strese ve yorgunluğa tepkisini daha iyi düzenler

Çeşitli nefes çalışması teknikleri, hastaların bilinçle ilgili sorunları keşfetmesine olanak tanır. Doğu ruhsal uygulamalarından gelen iç görüleri bütünleştirir. Nefesin basitliği ile hastaların hayatlarının çeşitli aşamalarında karşılaştıkları yaşam sorunları arasında bağlantı kurar. Bilinçli nefes alma, farkında olmayı ve ona odaklanmayı içerir. Nefes alma şeklinizi değiştirmeye çalışmayı değil, nefese odaklanma eylemi ile genellikle nefes alma kalıplarını yavaşlatır.

Nefes alma teknikleri arasında; Mantra nefesi, bu teknik, nefesinize odaklanmanıza yardımcı olmak için bir mantra kullanır. Bir mantra, odak oluşturmak için kendinize tekrarladığınız bir cümle veya kelimedir. Tekrar ettikçe, rahatlayabilir ve meditasyon yapabilirsiniz.

Kare nefes, odak oluşturmak için görselleştirme kullanır. Nefes alırken bir karenin bir tarafını gözünüzde canlandırın. Ardından, nefes verirken karenin bir sonraki tarafını görselleştirin. Bir karenin her iki tarafını hayal edene kadar işlemi tekrarlayın.

Burun deliği nefes tekniği, ajitasyon ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Nefes alırken bir burun deliğini kapatırsın ve diğerinden yavaşça hava alırsın. Ardından, birinciden nefes alırken ikinci burun deliğini kapatarak değiştirirsin. Daha sakin hissetmeye başlayana kadar işlemi tekrarlayın.

Pranayama nefesi, arındırıcı nefes yöntemi olarak yoga pratiğinde kullanılır. Pranayama kullanmanın vücuttaki 72.000 kanalı temizleme gücüne sahip olduğunu söylenir. Ağız kapalıyken nefes almayı ve ardından burundan nefes vermeyi içerir. Bu tür nefes alma tekniği kanı temizleyebilir ve solunum sisteminizi de aynı şekilde arındırabilir. İyi ve temiz oksijen kalbe ve beyne doğru gider.

4,7,8 nefes çalışması, nefes alma yöntemi ile uyumanıza yardımcı olur. Basit ve düz ileri bir yöntemdir. Dörde kadar sayarak nefes alın, yediye kadar sayarak nefesinizi tutun ve sonra sekize kadar sayarak nefes verin. Gerektiği kadar tekrarlayın.

Göbek nefesi ise nefes almanın uygulanması kolaydır çünkü karnınızın hareketiyle vücudunuzun havayı alıp verdiğini hissedebilirsiniz. Bir yatağa veya yere uzanın. Bir elinizi karnınıza koyun ve burnunuzdan yavaşça nefes alın. Aldığınız nefes ile karnın yükseldiğini fark edeceksiniz. Nefes verirken karın kaslarınızı kasar ve havayı ciğerlerinizden dışarı atabilirsiniz.

Özel ve duruma uygun tüm nefes teknikleri için Burak Kulaksız ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir