Cildinizi parlatacak zerdeçal maskesi

Cildinizi parlatacak zerdeçal maskesi

Tatil boyunca gündüz makyaj yapmamaya özen gösterilmesini isteyen Dr. Fevzi Özgönül çok önemli uyarılarda bulundu.

Makyaj lekelere neden olabilir

Makyaj güneş ışınlarının cilde doğal olarak ulaşmasını engelleyip lekelenme yapabilirler. Hafif yürüyüş veya egzersiz ile terlemeye çalışın ter cildin doğal koruyucu tabakasını oluşturmaya yardımcı olacak ve cildi güneşin kötü etkilerinden koruyacaktır. Zerdeçal tozu her mutfakta bulabileceğiniz parlak sarı renkte bir baharat çeşididir. Özellikle Uzakdoğu’da kadınlar tarafından cilde parlaklık vermek için cilt maskelerinde kullanılır. Zerdeçal tozu kuvvetli bir antioksidandır, ağrı kesici özelliği vardır ve antiseptik ve yara iyileştirici olarak da kullanılır. Yaşlılığın cilt üzerindeki etkilerini yavaşlatır.

Cildinizi parlatacak maske tarifi

Yazın cildimizin maruz kaldığı güneşin ve susuzluğun etkilerini en aza indirir. Pigmentasyonu azaltır. Ciltteki enfeksiyon ve akne oluşumunu engeller. Cildi nemlendirir. Cildin kuru ve pullanmış görüntüsünü düzeltir. Antioksidan ve nemlendirici etkisi ile kırışıklıkları engeller.

Zerdeçal kumaşta leke bırakan bir malzemedir ve lekesi çıkmaz, bu nedenle ya tek kullanımlık kâğıt havlu kullanın veya lekesini önemsemeyeceğiniz bir havlu kullanın. Cildinizde de bazen sarı bir leke oluşabilir fakat bu leke su ile birkaç saat içerisinde kendiliğinden geçer.

Malzemeler

– 1 çay kaşığı zerdeçal
– 2 çorba kaşığı yoğurt
– 1 çay kaşığı bal
– Cildiniz çok yağlı ise 1-2 damla limon
– Cildiniz çok kuru ise 1-2 tatlı kaşığı zeytinyağı veya bademyağı

Uygulama

Zerdeçal tozu ve bal ayrıca gerekliyse 1-2 damla limon veya zeytinyağı, bademyağı çukur bir kapta karıştırılır ve bir macun kıvamına getirilir. Sonrasında içerisine çok azar azar yoğurt eklenerek karıştırılmaya devam edilir. İyice karıştırıldıktan sonra, krem kıvamındaki malzeme yüze bir maske gibi sürülüp 20 dakika kadar beklenip su ile durulanır.

Kaynak: seogenel.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Supertotobet | Nedir | Web Tasarım | DumanBet | Bahis siteleri