Chow Chow (Çin Aslanı) Köpek Irkı

Chow Chow köpek ırkı, normal köpek türlerinden farklı olan ve bazen de kedi gibi, kediye benzer olarak adlandırılan bir köpek ırkıdır. Chow Chow köpek ırkı, bağımsız olan bir köpek ırkıdır. Diğer köpek ırklarına nazaran biraz daha zor bir karaktere sahip olan köpek cinsidir. Eğer Chow Chow köpek cinsi tercih edilip, köpek sahiplendirme yapmayı düşünüyorsanız normal köpek bakımı gibi olmayacağı bilinmelidir. Chow Chow köpek ırkı, bireylerin kucağında durmaktan hoşlanmayan daha çok özgür ruhlu olan köpeklerdir. Chow Chow köpek ırkının bir diğer ismi ise Çin Aslanıdır. Bu köpeklerin ataları ise Moğol kabilelerine dayanmaktadır.

Chow Chow Köpek Irkının Fiziksel Özellikleri

Chow Chow köpek ırkı ya da bir diğer ismi ile Çin Aslanı daha farklı olan köpeklerdir. Bu köpeklerin kendine has özel olan özellikleri vardır. Bu özellikler arasında ilk akla gelen şey Chow Chow köpek ırkının dillerinin siyah olmasıdır. Bu köpekler en çok siyah dilli olmaları ile bilinirler. Fakat bazı bu tür köpeklerin dillerinin yarısı siyah bir diğer yarısı ise mavi olabilir. Dillerinin bu renklerde olması köpeklerin doğal halleridir. Bu köpek ırkı çeşitlerinde kilo ise 20 ile 32 kilo aralığında değişebilir. Köpeklerin boyları ise 46 ve 56 santimdir. Köpeklerin görünüşünde de olduğu gibi yün gibi sert olan tüyleri dokunulduğu zaman oldukça yumuşaktır. Bu köpekler daima tek renklidirler. İki rengi olan bir Chow Chow köpeği yoktur. Çok nadir görülmek ile beraber bazen beyaz renkte görülebilir. Chow Chow köpekleri bulunabilmektedir. Aslan köpeği, Çin Aslanı köpeği gibi isimlerinin olmasının sebebi ise başının etrafında bulunan yelelerden dolayıdır. Chow Chow köpeklerinin burunları siyah renk, gözleri ise badem şeklinde ve koyu renklidir. Bu köpeklerin kuyrukları ise tüylü ve sır tarafına doğru kıvrımlıdır.

Chow Chow Köpeğinin Bakımı

Chow Chow köpeğinin bakımı ise diğer köpeklere göre biraz daha farklıdır. Ortalama ömür süresi 11 ile 13 yıl aralığı olan bu köpekler, sıcak ortama ya da sıcağa karşı dayanıklı değildir. Bu köpek ırkının beslenme ve bakımındaki en önemli şey sıcak ortamdan ve sıcak havalardan uzak tutulmalarıdır. Chow Chow köpekleri çok fazla tüy döktüğünden dolayı, bu köpekleri her gün 15 dakika gezdirmek köpeklerin ihtiyacını görmelerini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın