Cami Halısı Ne Kadar Uzunlukta Olmalı

Cami Halısı Ne Kadar Uzunlukta Olmalı?

İslam dünyası için en kutsal mekânlar ve ibadethanelerden biri olan camilerde kullanılan malzeme, malzemenin yapısal özellikleri ve teknikler oldukça önemlidir. Kullanım sıklığı, ziyaret sıklığı ile birlikte eşyaların zamanla eskimesine yol açar. Bu tür olumsuz durumları en aza indirmek ve sonuna kadar yaygınlaştırmak için kullanışlı ve uzun ömürlü malzemeler tercih edilmelidir.

Geçmişten günümüze çeşitli tekniklerle üretilen Cami Halıları üretiminde kullanılan malzemenin özelliği oldukça önemlidir. En çok tercih edilen malzeme türleri yün ve akrilik halılardır. Camilerde en çok kullanılan ve tercih edilen halılardan biri olan Yün cami halısı yumuşak dokusu, kolay temizlenebilir olması gibi farklılıklarını ortaya koyar. Cemilerden yün halılara alternatif ürün olarak en çok kullanılan halılardan biri de son zamanlarda kullanımı daha da artan Akrilik Cami Halısı modelleridir.

Cami Halısı modellerinin hizmet ömürleri ve aşınmaya karşı daha fazla direnç göstermelerinden kaynaklandığı söylenebilir. Halı üretiminde bilinen en kaliteli elyaf olan yün halı elyafları kıyaslandığında standardı ve farkı ortaya çıkıyor. Yün çok iyi işlenmişse aşınmaya karşı direnci de yüksek olacaktır aynı zamanda dayanıklı ve esnektir. Yangınlara karşı da dayanıklılığı yüksek bir elyaf olan yün, statik enerji üretmez.

Cami Halısının Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Bütün bu özelliklerini sıralamışken Cami Halısı Fiyatları hakkında da bilgi vermek gerekiyor. Son zamanlarda artan üretim ağı ve geniş kullanım alanı bulunan cami halıları muhteşem kampanyalarla hizmetinize sunuluyor. Cami halısının yapısı ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır. Dayanıklılığı ve uzun ömürlü olması için orta sertlikte olması cami halısının ömrünü uzatan bir unsurdur.

Cami halılarının uzun ömürlü olması dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Kısa ömürlü cami halılarının sık sık değiştirilmesi maliyetleri de artıracaktır. Kısacası halının uzun ömürlü olması halk sağlığının korunmasında ve cami maliyetinin planlanmasında çok önemli bir noktadır. İnsanların toplanıp ibadet ettikleri kutsal mekânlardan biri olan camiler, her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Bu nedenle içindeki halılar camilerin en önemli unsuru iken, Cami halı fiyatları merak konusudur. Sizlere en kaliteli ve en kullanışlı halıları sunan ve bin bir çeşit renk ve desen imkânlarını hazırlayan Metropol Cami Halısı fiyatlarda da indirime gidiyor, birbirinden özel kampanyalarla sizlere destek veriyor.

Cami Halısı Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

Camilerde kullanılan halılar ister Saflı Cami Halısı olsun. İsterse saf ve seccadesi bulunmayan ancak gösterişli halılardan olan Göbekli Cami Halısı halı modelleri olsun. Sanki evinizde seccadede namaz kılıyor hissi veren ve saf düzeninin korunmasını sağlayan envaı çeşit renk ve desenleriyle Seccadeli Cami Halısı olsun, tüm halı modellerinde halı ölçülerinin ne olacağı soruluyor.

Cami halılarının ölçüleri uygulandıkları caminin ölçülerine göre değişmektedir. Her caminin kendi boyutları vardır. Camilerdeki sütunlar ve kör noktalar dikkatle ölçülmelidir. Cami halıları fiyatlandırılırken uygulama yapacağınız caminiz için kaç metrekareye ihtiyacınız var öncelikle bunun hesabını yapıyoruz. Metrekare ölçüsüne göre fiyatlar hesaplanmaktadır. Bu nedenle doğru ölçüm önemlidir. Halı kalıbının rengi ve deseni de caminin içi ile uyumlu olmalıdır.

Cami Halısı Montajı

Cami halıları temelde bir kilim gibi duvardan duvara serilir. Söz konusu cami halıları dokunma halılar olduğu için iyi bir dokumacı tarafından üretilmeli ve fazla gerilmemesi sağlanmalıdır. Dünyadaki çoğu halı üreticisi, halıları seccade gibi yüz yüze tekniklerle dokurlar ve bu da halı yönünün “yukarı” veya “aşağı” taraflarını gösterir.

Halı ruloların %50’si “yukarı” yığın yönüne, %50’si “aşağı” yığın yönüne doğru sarılarak paketlenir. Manisa Cami Halısı olarak sizlere en iyi ve en kaliteli halıları, montajını yaparken ziyan olmayacak şekilde döşemesini yapıyoruz.

Bir cevap yazın