Antep Fıstığı Sakızı Faydaları

Dogal-Cig-Kavrulmamis-Ic-Antep-Fistigi-0360

Halk arasında faydası ile bilinen antep fıstığı sakızı Gaziantep ve çevresinde bulunur. Yemişi ayrı ayrı faydalar verirken ağacından çıkan sakızı da azımsanmayacak kadar çok faydalıdır bizler için. Yani yaş antep fıstığı her haliyle bizim için bir nimet bir bereket diyebiliriz.

Sakızına daha detaylı açıklık verecek olursak aslında öyle hemen ulaşabileceğimiz bir şey değildir çünkü çıkarılması oldukça zordur. Bundan dolayı da çok kıymetlidir hatta aktarlara gittiğiniz zaman gramla satıldığını görürseniz eğer şaşırmamanızı tavsiye ederiz. Binbir emek ve uğraş sonucu çıkarılıp satışa sunulduğu için biraz pahalı olduğunu da belirtmekte fayda var. Buna rağmen insanlar arasında taze antep fıstığına olan düşkünlüğün belki daha fazlası antep fıstığı sakızına karşı da var. Yine bazı insanlar sırf 10 gram dahi olsa özel aktarlarda gidip temin ediyor. Bazı aktarlar sadece 50 gram sakızın 2-3 günde toplandığını belirtmişlerdir. Bu açıdan bakacak olursak büyük emek gerçekten. Peki biraz da içeriğinden bahsetmek gerekirse

İlk başta bizi karşılayan ve ilk gördüğümüz kısmı açık sarı renkli, bal kıvamında ve hoş kokulu olan sakız oluyor, bu zaman geçtikçe ve kurudukça sert bir kıvam almaya başlıyor. Antep fıstığı sakızı ağacının gövdesinde damlacıklar halinde bulunmakla beraber bazen sızıntı şeklinde de karşımıza çıkabiliyor.

İçerisinde ise asit ve nötral triterpen bileşenler bulunduran sakız, genel olarak ağaçlarda görülmeye başlayınca yaklaşık 1 haftada çok az miktarda toplanabiliyor.

Taze Antep Fıstığı Sakızı Ne İçin Kullanılır?

İnsanların ya da bu sakızı satan aktarların inanışına göre tedavi edici özelliğinin olduğu düşünülmekte ve en çok bu amaçta kullanılmaktadır. Hatta anlattıkları hikayelere göre ise eğer bir kuş yaralanırsa kanadını fıstık sakızına sarar iyileştirilmiş şeklindedir. Aslında haksız da sayılmazlar içeriğindeki bileşenlerden bahsetmiştik. Vücudumuz için gerekli olan şeyleri bir arada bulundurması sebebiyle sağlık açısından bir kullanımı olması bizleri şaşırtmamalıdır. Kullanım alanları arasında hemoroitten tutun da ülsere, ciğer iltihaplanmasından ciltteki yaralara kadar çok kıymetli faydaları olduğunu söylememiz gerekiyor. Taze antep fıstığı ne kadar faydalıysa sakızı da bir o kadar faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Supertotobet | Nedir | Web Tasarım | DumanBet | Bahis siteleri